Haber Detayı
01 Nisan 2021 - Perşembe 14:59 Bu haber 4511 kez okundu
 
Artvin'deki Yusufeli Barajı projesinden beklenen haber: Ve 275 metreye ulaştı
Artvin'de, Çoruh Nehri üzerinde yapımı süren 275 metre gövde yüksekliği ile Türkiye'nin en yüksek, dünyanın ise 'çift eğrilikli ince kemer baraj tipi' kategorisinde 3'üncü en yüksek barajı olacak Yusufeli Barajı'nın gövdesi tamamlandı. Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından bu yılın sonunda tamamlanması planlanan dev barajın, son hali paylaşıldı
EKONOMİ Haberi
Artvin'deki Yusufeli Barajı projesinden beklenen haber: Ve 275 metreye ulaştı

Türkiye sınırları içerisinde Kuzeydoğu Anadolu'nun en büyük nehirlerinden olan 410 kilometrelik uzunluğa sahip Artvin'deki Çoruh Nehri üzerinde, 26 Şubat 2013 tarihinde, dönemin Başbakanı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından telekonferans bağlantısı ile temeli atılan Yusufeli Barajı ve HES Projesi inşaatında sona gelindi.

Türkiye'nin öz kaynakları ile tamamı Türk mühendisler tarafından inşa edilen baraj projesinde, gece gündüz sürdürülen çalışmalarda sona gelindi.

Gövde imalatındaki lider blokta 152 bin metreküp betonun da dökülmesi ile 275 metrelik gövde imalatı tamamlandı.275 metre gövde yüksekliği ile Türkiye'nin en yüksek, dünyanın ise 'çift eğrilikli ince kemer baraj tipi' kategorisinde 3'üncü en yüksek barajı olacak.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Artvin'deki, Yusufeli, Barajı, projesinden, beklenen, haber:, Ve, 275, metreye, ulaştı,
Yorumlar
Haber Yazılımı