Haber Detayı
12 Mart 2022 - Cumartesi 19:25 Bu haber 2133 kez okundu
 
Aydınlık Geleceğin Partisi Genel Başkanı Murat Danacı'dan İstiklal Marşı Mesajı
İstiklal Marşının kabulünün 101.yılını kutluyor ve M.Akif Ersoy'u rahmetle anıyorum.
SİYASET Haberi
Aydınlık Geleceğin Partisi Genel Başkanı Murat Danacı'dan İstiklal Marşı Mesajı

Bin yıldır milletinin istiklali ugrunda nefsi istikbalini canıda dahil olmak üzere feda eden vatan evlatları var olduğu müddetçe, bu ruhu yok etmeye hiç bir şer odağının gücü yetmeyecektir. Bu duygularla İstiklal Marşının kabulünün 101.yılını kutluyor ve M.Akif Ersoy'u rahmetle anıyorum.
 Geleceğimizden endişe etmiyor, korkmuyor, damarlarımızdaki asil kana güveniyoruz. 

Geçmişimizden aldığımız derslerle, İstiklâl Marşımızın verdiği feyzle, muhteşem ceddimizin açtığı yoldan giderek, Türk milleti, bu topraklar üzerinde hür ve bağımsız olarak barış, kardeşlik ve dostluk içinde ebediyete kadar yaşama azim ve kararlılığındadır' dedi. Danacı, “İstiklal Marşı’nın kabul edilişinin 101. yılında, Türk milletinin bağımsızlık aşkını, vatan sevdasını, imkânsızlıklar içerisinde destansı bir mücadeleyle yeşerttiği Devletini mısralara dökerek bizlere ölümsüz bir rehber bırakan büyük şair ve dava adamı Mehmet Akif Ersoy’u saygı, rahmet ve minnetle anarak sözlerime başlamak istiyorum.
OLAĞANÜSTÜ DÖNEMLER, OLAĞANÜSTÜ DEHALARA, OLAĞANÜSTÜ İNSANLARA İHTİYAÇ DUYAR
Bir milletin, “Ya istiklâl ya ölüm!' parolasıyla yola çıkıldığının altını çizen Genel Başkan Murat DANACI, “Olağanüstü dönemler, olağanüstü dehalara, olağanüstü insanlara ihtiyaç duyar' dedi. 
Danacı, “22 milyon kilometrekareye hükmeden koca bir imparatorluk, I. Dünya Savaşı sonrası imzalanan Sevr Antlaşmasıyla 300 bin kilometrekarelik bir toprak parçasına hapsedilmiş; orduları dağıtılmış, bütün tersanelerine girilmiş, bütün kaleleri zapt edilmiş Türk milleti, bir kurtarıcı bekliyordu. 
İşte bu kara günlerde bir avuç vatan sevdalısı, harap ve bitap düşmüş bu milleti ayağa kaldırarak istiklal ateşini yakmak, herkesin tükendi dediği Türk milletinin dünya durdukça var olacağını haykırmak üzere “Türk'ün haysiyet, izzet-i nefis ve kabiliyeti çok yüksek ve büyüktür.
 Böyle bir millet esir yaşamaktansa yok olsun daha iyidir. Bundan ötürü ya istiklâl ya ölüm!' parolasıyla yola çıkıyordu. 
Türk milletinin verdiği bu istiklâl ve bağımsızlık mücadelesi kararı, Mehmet Akif’te
“Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım.
Hangi çılgın bana zincir vuracakmış, şaşarım.
Kükremiş sel gibiyim, bendimi çiğner aşarım,
Yırtarım dağları, enginlere sığmam, taşarım.' dizeleriyle dile gelmekteydi.
 Dilimizin en güzel şekliyle kullanıldığı, ay yıldızlı al bayrağımıza seslenen ve kahraman ordumuza ithaf edilen, Mehmet Akif Ersoy’un dizeleriyle ölümsüzleşen, bağımsızlık destanımız İstiklal Marşımız, Kurtuluş Savaşı’nın en zorlu dönemlerinde Türk milletine ve ordumuza büyük bir manevi güç aşılamıştır
 İstiklâl Marşımız, “Korkma!' diye başlamakta, “Hakkıdır Hakk’a tapan milletimin istiklâl' dizesiyle son bulmaktadır.
Bu eşsiz eser; Bilge Kağan’ın Orhun Yazıtlarında, Mustafa Kemal Atatürk’ün Nutuk’unda dillendirdiği gibi Türk milletine, hiçbir zaman umutsuzluğa kapılmamayı, hiçbir güçten korkmamayı, nihai zaferin mutlak surette “Hakk’a tapan' Türk milletinin olacağını müjdelemektedir.
Bugün ise milletimizin içine nifak tohumları saçmak isteyenler, topraklarımızda gözleri olanlar, yıllardır planlı bir şekilde esaret altına aldıkları fikirleri ve vicdanları da kullanarak dört bir koldan devletimize ve milletimize karşı bir saldırı daha başlatmış durumdadır.
Her ne kadar meydanlardaki savaşı kazanmış olsa da AYDIN bir gençlik yetiştiremeyen, stratejik düşünme kabiliyetini kaybetmiş, birlik ve dirlik içinde olmayan bir topluma karşı, düşman saldırılarının devam etmesi kadar doğal bir şey yoktur.
Bu bakımdan sayısız şehit vererek elde ettiğimiz istiklâl ve bağımsızlığımızı korumak, bu milletin bir daha işgal, bölünme ve yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalmaması için her türlü tedbiri almak ve uyanık olmak hayati derecededir.
Sahip olduğumuz değerlerimizi, İSTİKLÂLİMİZİ, CUMHURİYETİMİZİ, DEMOKRASİMİZİ korumak zorundayız. 
YIKMAK KOLAY, YAPMAK ZORDUR. Bu konuda Mehmet Akif  Ersoy diyor ki;
“Yıkmak, insanlara yapmak gibi kıymet mi verir? 
Onu en çulpa herifler de emin ol ki becerir... 
Hele sen gösteriver işte şudur kubbe diye; 
İki ırgatla iner şimdi Süleymaniye... 
Ama "gel kaldıralım " dendi mi;
 heyhat! O zaman, 
Bir Süleyman daha lazım yeniden bir de Sinan ...'
 Paha biçilemez bedeller ödeyerek kurduğumuz Türkiye Cumhuriyeti, bu topraklar üzerinde yaşayan her Türk vatandaşının en değerli, biricik hazinesidir.
Bizler de bugün, çepeçevre sarıldığımız ateş çemberine, içeriden uğradığımız ihanete, dıştan gelen saldırılara, baş gösteren umutsuzluğa, umursamazlığa ve boş vermişliğe rağmen; Hak çizgisinden ayrılmadığımız, adalet terazisini bozmadığımız müddetçe, üzerimizde oynanan her türlü oyunun bozulacağından, ihanet girişimlerinin muhataplarının suratına çarpılacağından eminiz.
Geleceğimizden endişe etmiyor, korkmuyor, damarlarımızdaki asil kana güveniyoruz.
 Geçmişimizden aldığımız derslerle, İstiklâl Marşımızın verdiği feyzle, muhteşem ceddimizin açtığı yoldan giderek, Türk milleti, bu topraklar üzerinde hür ve bağımsız olarak barış, kardeşlik ve dostluk içinde ebediyete kadar yaşama azim ve kararlılığındadır' dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Aydınlık, Geleceğin, Partisi, Genel, Başkanı, Murat, Danacı'dan, İstiklal, Marşı, Mesajı,
Yorumlar
Haber Yazılımı