Haber Detayı
01 Eylül 2019 - Pazar 01:25 Bu haber 2944 kez okundu
 
İngiltereʹde parlamentoyu tatil kararı protesto edildi
DÜNYA Haberi
İngiltereʹde parlamentoyu tatil kararı protesto edildi

Başkent Londraʹda Başbakanlık ofisi ˮ10 Numaraˮ önünde toplanan on binlerce kişi, Johnsonʹın İngiliz parlamentosunu 5 hafta tatil etme kararı almasını protesto etti.Öğlen saatlerinden itibaren toplanmaya başlayan göstericiler, ˮBoris Johnson utanˮ sloganıyla Başbakanlık önündeki Whitehall Caddesiʹni trafiğe kapattı. ˮDemokrasiyi savun, parlamentonun kapatılmasına direnˮ, ˮBorisʹi devirˮ, ˮİngiliz halkı parlamentoyu seçti, Boris Johnsonʹı seçmediˮ, ˮBrexitʹi durdur, Borisʹi durdurˮ yazılı Döviz ve pankartlar taşıyan göstericilere, muhalefet partilerinden milletvekilleri de destek verdi.İngiltereʹde Londraʹnın yanı sıra aralarında Manchester, Leeds ve Birminghamʹın da bulunduğu onlarca kentte eş zamanlı gösteriler düzenlendi. - ˮİngiltere onlarca yıl bölünmüş kalacakˮAA muhabirine konuşan 43 yaşındaki İngiliz gösterici Mark, ˮDemokrasiyi savunmak için buradayım. Parlamentonun tatil edilmesine de demokratik irade olmaksızın dayatılacak anlaşmasız Brexitʹe de karşıyım.ˮ dedi.Bütün bunların İngiltereʹdeki anayasal problemi gösterdiğini belirten Mark, ˮBu durum, yeni bir referandumla ya da genel seçimle de değişmeyecek. İngiltereʹde anayasa çalışmaz halde. En başa dönüp milletvekillerini nasıl seçeceğimizi, büyük kararları nasıl tartışacağımızı düşünmeliyiz. Aksi takdirde İngiltere, onlarca yıl bölünmüş kalacak.ˮ diye konuştu.Protestoya katılan ABD vatandaşı kadın gösterici Rochale, ˮLondraʹdaki kardeşlerim ve kız kardeşlerime destek vermeye geldim. Bizler demokrasiden yana ve faşizme karşıyız. Burada birleşiyoruz. Bütün Londralı dostlarımızla olmaktan mutluyuz.ˮ ifadesini kullandı. - ˮSeçilmiş başbakan istiyorumˮBir diğer kadın gösterici 22 yaşındaki Mary, ˮBu İngiltereʹde demokrasinin sonu gibi görünüyor. Onun için buradayız.ˮ dedi. ˮÖnce başbakanı değiştirmeliyiz.ˮ ifadesini kullanan Mary, ˮAslında hükümet bir bütün olarak işlemez halde. ABʹden ayrılmak verdiğimiz en kötü karardı. Bence 50. maddenin iptalini oylamalıyız. ABʹyi içeriden değiştirmeliyiz.ˮ diye konuştu. Judy adlı kadın gösterici ise şunları söyledi:ˮDemokrasimiz kendisi seçilmemiş ve bu ülkeyi tahrip etmeyi planlayan biri tarafından temelinden tehdit ediliyor. İşte bu nedenle buradayız. Her şeyden önce seçilmiş bir başbakan istiyoruz. Görevinin başında bir parlamento istiyorum. Karşı kaşıya olduğumuz sorunların, parlamentoda tartışılmasını istiyorum. Başlangıç olarak bunlar olmalı en azından.ˮ- İmza kampanyasıÖte yandan İngiliz parlamentosunun internet sitesinde, Johnsonʹın parlamentoyu tatil etme kararına karşı imzaya açılan dilekçeye 1 milyon 700 bine yakın imza atıldı.Dilekçede ˮ50. madde süresi yeterince uzatılmadıkça ve İngiltereʹnin ABʹden ayrılma kararı iptal edilmedikçe parlamento tatil edilmemeli veya dağıtılmamalı.ˮ talebi bulunuyor.
Johnson, çarşamba günü Kraliçe 2. Elizabethʹten parlamentonun 9 Eylül-14 Ekimʹde tatil edilmesini talep etmiş, Kraliçe de buna onay vermişti.
Talebin onaylanmasıyla Johnsonʹun, parlamentonun anlaşmasız Brexitʹi önleyecek bir yasa çıkarmasını engellemesi mümkün hale gelmişti.
Muhalefet ise parlamentonun tatil edilmesi girişimini ˮanayasal zorbalıkˮ olarak nitelendiriyor.Bazı milletvekilleri Johnsonʹın talebini, ˮparlamentoya darbeˮ diye nitelendirirken bazıları da genel kurul salonundan polis zoruyla çıkarılana kadar ayrılmayacaklarını açıklamıştı.
Johnsonʹın talebi, İngiltere ve İskoçyaʹda mahkemeye de taşındı. Aralarında eski başbakanlardan John Majorʹın da bulunduğu çok sayıda siyasetçi ve sivil toplum temsilcisinin, Johnsonʹın kararına karşı açtığı ortak davalardan ikisinin gelecek hafta içinde görülmesi bekleniyor.- Brexit süreciJohnson, 31 Ekimʹde anlaşma olsun veya olmasın İngiltereʹyi ABʹden ayırmaktaki kararlılığını sık sık yineliyor.
Eski Başbakan Theresa Mayʹin AB ile vardığı Brexit anlaşması, parlamentoda üç kez reddedilmişti.
Johnson, Mayʹin istifa kararı almasının ardından Muhafazakar Partinin yaklaşık 150 bin üyesinin oylarıyla başbakanlık görevine seçilmişti.İngiliz parlamentosu, 29 Martʹta gerçekleşmesi gereken anlaşmasız Brexitʹi yasa çıkartarak engellemiş, hükümet ABʹnin de onayıyla Brexitʹi 31 Ekimʹe ertelemişti.
İngiltere, 2016ʹdaki referandumda yüzde 48ʹe karşı yüzde 52 oyla ABʹden ayrılma kararı almıştı.   AA

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: İngiltereʹde, parlamentoyu, tatil, kararı, protesto, edildi,
Yorumlar
Haber Yazılımı