Haber Detayı
13 Ocak 2022 - Perşembe 18:42 Bu haber 2074 kez okundu
 
Ümit Özdağ'dan Haklı Soru
- Haberi
Ümit Özdağ'dan Haklı Soru

Suriyeli esnaf, iki sene önce dükkanını açtığını söylerken, Özdağ vergi levhasını görmek istemişti. Esnaf, vatandaş olduğunu söyleyince Özdağ bu kez de kimliğine bakmak istemişti.

Özdağ, Arapça yazıların olduğu bir kuyumcuya girerek nerenin vatandaşı olduğunu sordu. Kuyumcu da Suriyeli olduğunu ifade etti. Özdağ'ın ekibi de Suriyeli kuyumcudan vergi belgesi talep etti. O sırada Özdağ, "Vatanına dönmeyi ister misin?" dedi. Suriyeli kuyumcu ise "Yok ben buradayım" cevabını verdi. Özdağ ise "Neden? Suriye'de de sen kuyumculuk yapıyordun ama?" ifadelerini kullandı.

---------------------------------------------------------------

Dünya'nın hiç bir ülkesinde o ülkenin dilini öğrenilmeden ve o dilde verilen silah eğitimleri alınmadan silah ruhsatı alınamaz. Asayiş ve güvenlik sorununun önüne geçilmek için bu prosedürler dünyanın pek çok ülkesinde var. Sadece İsviçre'de iltica başvuruları neticesinde bölgede çalışabilmek için B2 seviyesinde Almanca, İngiltere'de İngilizce vb. pek çok ülkede genel şartlar varken Türkçe bilmeden psikolojik testlerden nasıl geçildi? 

Suriyelilere vatandaşlık vermek için hangi ulusal ve uluslararası normlar gözetilerek gerçekleştirildi? 

-----------------------------------------------------------------------------------------------

 

"SİLAH TAŞIMA RUHSATIN DA VAR"

Vatandaşlık aldığını ifade eden kuyumcudan kimliğini isteyen Özdağ, "Silah taşıma ruhsatın da var" dedi. Ne zaman vatandaş olduğu sorusunu yanıtlayan kuyumcu, "2 sene oldu" dedi.

ÖZDAĞ'DAN TEPKİLERE YANIT

Özdağ, kendisine yönelik tepkilerin ardından sosyal medya hesabından bir açıklama yaptı. Irkçılık tepkilerine yanıt veren Özdağ, "Türkçe bilmeyen adam psikolojik testi nasıl geçti silah aldı? 900 bin kişiye vatandaşlık verildi. Bu demokrasi için tehdit değil mi?" ifadelerini kullandı.

-----------------------------------------------------------------

Ümit Özdağ, Odatv’nin “Ziyaretleri devam ettirecek misiniz?” sorusuna şu yanıtı verdi: 

“Kesinlikle bu ziyaretleri arttırarak devam ettireceğiz. Türk halkının seçme ve seçilme özgürlüğünün kısıtlanması olan bu süreçle sonuna kadar mücadele edeceğiz. 

Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne de bir yasa teklifi hazırladık, veriyoruz. Vatandaşlık verilenlerin ilk on sene oy kullanamamasıyla ilgili… 

Bakın burada asıl sorulması gereken soru şu, lütfen bir silah taşıma ruhsatı için başvurun. Çok ayrıntılı bir psikolojik değerlendirme testi var. Bu psikolojik değerlendirme testi uzun bir test… Ve eğer bugün bu testi yapanın canı sıkkınsa, kısa yanıtlarla geçmeye çalışırsa, soru-cevaplarla yaparsa yine zor bir test… Bu adamın bu Türkçe ile bu sınavı geçmesi mümkün değil. Yani, Türk vatandaşlarına vermediğiniz, zorluk çıkardığınız, bana silah ruhsatı vermek için mahkemelerde beni süründüren İçişleri Bakanlığı bu Suriyeliye Türkçe bilmediği halde yasaları çiğneyerek veriyor silahı… 

Kimlikde sorulur, faturada.

Bir vatandaş ve milletvekili esnaflara kimlikde sorabilir faturada sorabilir. Örneğin Independet Ali Ağlar'ın 30 Nisan 2019 haberine göre bir vatandaşın sivil polise kimlik sorması üzerine  AYM tarafından vatandaş haklı bulunmuştur. Ümit Özdağ ise 1918 Sayılı Kaçakçılık Kanununa müteakip hem sorusunu sormuş hem de bilgi edinmiştir.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Ümit, Özdağ'dan, Haklı, Soru,
Yorumlar
Haber Yazılımı