Kuzey Kore'ye dünyadan tepki

Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Yeni geliştirdiği hidrojen bombasını dünyaya gösteren Pyongyang yönetimi, ardından bombayı test edip mükemmel bir başarı yakalandığını duyurdu. ABD ve Çin, test sırasında dev bir patlamanın ardından 6.3 büyüklüğünde bir deprem meydana geldiğini açıkladı. İlk depremin ardından aynı noktada bu kez 4.6 büyüklüğünde yeni bir sarsıntı daha tespit edildi. Gelişmeleri dünya televizyonları yayınlarını keserek verdi, Kuzey Kore'den peş peşe son dakika haberleri geliyor. ABD lideri Trump, dakikalar önce yazdığı Twitter mesajında Kuzey Kore'yi haydut devlet olarak tanımladı ve Kim Jong-un'un tek bir şeyden anladığını vurguladı. Trump'ın sözünü ettiği şık, elbette askeri müdahale. Bağımsız sismik gözlemci NORSAR, patlamanın 120 kilotonluk bir etki yarattığını tahmin ediyor. 1 kiloton, 1000 ton TNT'nin patlamasına eş değer. Japon Meteoroloji servisi, gerçekleşen patlamanın önceki nükleer testlerden en az 10 kat daha güçlü olduğunu açıkladı. Hidrojen bombası testini Kuzey Kore'yi sert şekilde kınayan Çin, sınırda muhtemel radyasyon hareketlerini izliyor.

Dünyanın korktuğu oldu, Kuzey Kore altıncı nükleer testine imza attı. Bu kez test edilen, dünyanın en tehlikeli silahı: Hidrojen bombası! Kuzey Kore Merkezi Haber Ajansı (KCNA), önce Kim Jong-un'un bir hidrojen bombasını incelerken fotoğraflarını servis etti. Pyongyang, fotoğraflarla birlikte ileri düzeyde bir nükleer silahı başarıyla ürettiğini dünyaya ilan etti. Hidrojen bombası, atom bombasından çok daha güçlü bir silah ve şehirleri yok edebilme kapasitesine sahip.

 

Bu gelişmeden saatler sonra bu kez asıl deprem gerçekleşti. Kuzey Kore'nin giriştiği yeni nükleer test nedeniyle 6.3 büyüklüğünde sarsıntı meydana geldi. Depremlerden sonra Türkiye saatiyle 09.30'da duyuru yapan Kuzey Kore, hidrojen bombası denemesini tam başarıyla gerçekleştirdiğini açıkladı.

Bağımsız sismik gözlemci NORSAR, patlamanın 120 kilotonluk bir etki yarattığını tahmin ediyor. 1 kiloton, 1000 ton TNT'nin patlamasına eş değer.

Rusya’nın BM Daimi Temsilcisi Vasiliy Nebenzya, Kuzey Kore’nin nükleer füze denemeleri sonrası yaşanan son gelişmeleri değerlendirdi:

“Kuzey Kore yönetiminin, nükleer silahların yayılmaması düzenini baltalamaya yönelik eylemlerinin, Kore Yarımadası’nda ve küresel çapta barış ve güvenlik için ciddi bir tehdit oluşturması üzüntü verici. Böyle bir çizginin devam etmesi, Kuzey Kore için de ciddi sonuçlar doğuracak. Aynı zamanda bizim için Kore Yarımadası’nın problemlerine askeri çözümün bulunmadığı apaçık ortada. (…) İlgili tüm tarafları nükleer sorun dâhil Kore Yarımadası’nın sorunlarının tamamen çözülmesi için mümkün olan tek yöntem olarak diyaloğa ve görüşmelere beklemeden dönmeye çağırıyoruz.”

Kuzey Kore yetkilileri, yeni geliştirdikleri kıtalar arası balistik füzeye yüklenebilecek bir hidrojen bombasını denediklerini açıklamıştı. Deneme sonucu bölgede dün Sabah saatlerinde sarsıntı meydana gelmiş, Kuzey Kore basınındaki haberlerde, denemenin, ülkenin lideri Kim Jong-un'un emriyle yapıldığı ve başarılı olduğu duyurulmuştu.

İsviçre'nin başkenti Bern'de, İsviçre Yabancı gazeteciler Derneğinin (APES) düzenlendiği basın toplantısında konuşan İsviçre Konfederasyon Başkanı Doris Leuthard, "Arabuluculuk rolünü üstlenmek için teklif sunmaya hazırız" dedi.

'HALK YAPTIRIMLAR NEDENİYLE ZARAR GÖRDÜ'

Kuzey Kore krizinin diyalogla sona erdirilebileceğini ifade eden Doris Leuthard, "Kuzey Kore'ye yönelik yaptırımlar bir işe yaramadı. Ülkeyi yönetenler görevine devam ederken, halkı ise yaptırımlar nedeniyle zarar gördü" diye konuştu.