Türk tankları Suriye'de! İşte dakika dakika Zeytin Dalı Harekatı

Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

TSK, Suriye'nin Afrin bölgesinde PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ'a mensup teröristleri etkisiz hale getirmek üzere 'Zeytin Dalı Herakatı' başlattığını duyurdu. Harekat, Türk jetlerinin terör hedeflerini vurmasıyla başladı. Sınır bölgesine sürekli askeri sevkiyat yapılıyor. Bölgede peş peşe önemli gelişmeler yaşanıyor. İşte dakika dakika Zeytin Dalı Harekatı...

Hatay'ın Reyhanlı ve Kırıkhan ilçeleri arasında bulunan sınır bölgesinde uçak seslerinin duyulmasının ardından Başbakan Binali Yıldırım, Türk savaş jetlerinin Afrin'deki terör unsurlarını bombalamaya başladığını açıkladı. Aynı saatlerde Özgür Suriye Ordusu birliklerinin de Afrin'e doğru ilerlediği bildirildi.

TSK'dan yapılan açıklamada ise Afrin'e yapılan tarihi harekatın adı konuldu: 'Zeytin Dalı Harekatı'

 

 

Afrin'e yönelik başlatılan 'Zeytin Dalı Harekatı' ile ilgil itüm detayları dakika dakika buradan takip edebilirsiniz:

02.02 - KİLİS'E 3 ROKET DÜŞTÜ

Kilis kent merkezindeki Ekrem Çetin Mahallesi'nde saat 01.40  civarında Suriye tarafından birkaç dakika arayla ateşlendiği belirtilen 3 roket, iki ev ve bir iş yerine isabet etti. Can kaybının meydana gelmediği olayda binalarda hasar oluştu. Bölgeye  sevk edilen polis ekipleri çevre güvenliğini aldıktan sonra sağlık ekipleriyle  olay yerinde inceleme başlattı.

01.50 - SURİYE SINIRINDA ÖZEL GÜVENLİK BÖLGESİ KARARI

TSK'nın Afrin operasyonu kapsamında Öncüpınar Sınır Kapısı çevresinde ve bazı sınır mahallerinde Zeytindalı Harekâtı’na karşı olası terörist eylemlerden doğabilecek zararlardan vatandaşlarımızın korunması için özel güvenlik bölgesi oluşturuldu. 15 gün sürecek olan özel güvenlik bölgesi uygulamasında bu bölgeye girişin kolluk kuvvelerinin iznine bağlı olduğu belirtildi. 

01.15 - ÇOK SAYIDA TÜRK KOMANDOSU SINIR BİRLİĞİNE KATILDI

Zeytin Dalı Harekatı'na katılacak olan komandoların bulunduğu çok sayıda otobüs, Hatay'ın Hassa ilçesindeki sınır birliğine vardı.

01.11 - AFRİN'E 40 DAKİKADA 20 ATIŞ

Türk Silahlı Kuvvetlerine ait fırtına obüslerinin Afrin'deki hedeflere 40 dakikada 20 atış yaptığı bildirildi.

00.20 - TSK OBÜSLERLE VURUYOR

Türk ordusu, terör örgütü PYD/PKK'nın işgal ettiği Suriye'nin Afrin bölgesine yönelik obüs atışları gerçekleştiriliyor. 

00.11 - AFRİN'DE ŞİDDETLİ PATLAMA

Afrin'de geceyarısı şiddetli bir patlamanın meydana geldiği bildirildi. Yaşanan patlamanın Kilis'ten de hissedildiği ifade edildi.

23.36 TÜRK KOMANDOLARI REYHANLI'YA GETİRİLDİ

Zeytin Dalı Harekatı kapsamında Hatay'ın Reyhanlı ilçesine gelen 3 otobüs komando da sınır birliklerine sevk edildi.