SURİYE’DE TÜRKİYE / Doktorant Andaç KARABULUT

Kullanıcı Oyu: 4 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin değil
 

SURİYE’DE TÜRKİYE / Doktorant Andaç KARABULUT

Esad dikta yönetiminin tiranlaşması sonucunda devlet terörünün en net örneği günümüzde Suriye’de görülmektedir. Sivil halk’a yönelik gerçekleşen Esed askeri operasyonları sistematik bir hal almıştır.

Esed rejimine destek veren İran ve Rusya, DAEŞ terör örgütünün gerçekleştirmiş olduğu Suriye Türkmenlerine karşı sistematik soykırım hareketinde bulunmaya doğru hızla ilerlemektedir. Bütün dünya buradaki katliama sessiz kaldığı gibi bu zulme Türkiye başkaldırdığını alenen belirtmiştir.

Özellikle Türkiye’de hükümete muhalif basın tarafından Türkiye eleştirilmiştir. Ancak 15.06.2016 tarihinde yapılan saha araştırması neticesinde basında yer alan bu mesnetsiz eleştiriler ile Türkiye’nin reel politikaları arasında hiçbir alaka olmadığı gözlemlenmiştir. Araştırma Reyhanlı, Cilvegözü Sınır Kapısı ve Türkiye sınırından Suriye sınırının 1 km’lik alanında gerçekleşmiştir.

 

Türkiye Cumhuriyeti insani yardım bağlamında sadece kendi sınırları içerisindeki Suriyeli halka insani yardım bağlamında 2011-2015 yılları arasında yaklaşık 8 milyar dolarlık bir bütçe harcamasında bulunmuştur. Uluslararası kuruluşların katkısı ise sadece yaklaşık 418 milyon dolardır.

 Cilve1

Türkiye sadece sınır içerisindeki Suriyeli halka yönelik değil Suriye’de yer alan halkada yardımlarını esirgememiştir. Türkiye’de muhalif partiler Türkiye’yi eleştirirken sınır’dan bihaber olarak hükümet politikalarını eleştirmektedir. Halbuki Cilvegözü sınır kapısında güvenlik önlemleri üst düzeyde yer aldığı gibi Suriyeli halka karşı profesyonel devlet anlayışı ile birlikte hoş görü ile yaklaşılmaktadır. Bu durum ile birlikte sınır kapıları tam manası ile kapalı değildir. Özellik Türkiye’den Suriye’ye demir ve çimento nakli gerçekleşmektedir.

 

 Cilvegözü 2

 

Esed’in yıkmaya devam ettiği Suriye’ye insani yardım bağlamında Türkiye elinden gelenin fazlasını yaptığı nettir. Bütün dünya ve uluslararası örgütlerin net olarak Suriye’deki zulmü bilmelerine rağmen sessiz kalmaları ancak Türkiye’nin sınırları kapatmayarak insani yardımda bulunması Türkiye’nin bölgede önemli bir aktör olduğunu gözler önüne sermektedir.

Suriye’den ise Suriyeli halkın geçişi üst düzey güvenlik önlemleri dahilinde gerçekleşmektedir. Bununla birlikte Reyhanlı bölgesinde yer alan çadır kentlere yerleşen Suriyeli halk burada tarlalarda çalışarak da geçimini kazanmaktadır.